Dovolená starosty obce Kytín ve dnech 7.9.- 24.9. 2024
Kostel zasvěcen jako chrám Nanebevzetí Panny Marie stál podle historických údajů dříve, než byla obec vedena v knihách, tj. počátkem 14. st. Původně gotický, zbarokizovaný v poslední třetině 17. století, r. 1866 upraven a rozšířen o průčelní věž. Je dominantní budovou Kytína a po rozličných historických událostech stojí dnes v novém kabátě uprostřed obce. Ještě koncem minulého století k němu chodila slavná procesí, konkrétně k obrázku Panny Marie. Ten je však dnes umístěn v kapli na nedaleké Malé Svaté Hoře.
V kostele jsou vzácné původní rokokové varhany pocházející z počátku 19. století od mistra Gartnera z Tachova, které byly díky soukromému daru manželů Gallinových opraveny a uvedeny zpět do provozu. V šedesátých letech se tu nacházely i varhany z nedaleké Skalky, na které mohl hrávat J. J. Ryba. Kolem kostela je starý hřbitov obehnaný zdí, kam se však již 150 let nepohřbívá. Za kostelem se nachází studánka uctívaná přes 500 let jako zázračná, léčící choroby oční.
Podle pověsti v ní paní Korutanská ze sousední tvrze měla omýt obličej slepému děcku, které prohlédlo a první, co spatřilo bylo "kytí". Na jejím místě pak byla postavena osada Kytín. Jak je psáno v obecní kronice, byla zázračná studánka na choroby oční u kostela kytínského navštěvována každoročně poutníky z daleka i okolí ve dnech 25. března, 15. srpna a 8. září na svátek Panny Marie. Poslední procesí dle starších pamětníků bylo konáno v roce 1880 a od té doby studánka pozbyla významu. V roce 2011 byla u příležitosti výročí 690 let obce renovována a slavnostně požehnána.
Malá Svatá Hora leží asi 2 km od Kytína. Zdejší kaple Panny Marie byla vystavěna v r. 1809 Edmundem Chvalským jako místo odpočinku pro poutníky z Prahy na cestě ke Svaté Hoře u Příbrami. Leží na polovině cesty a její nadmořská výška je 486 m. Za jasného počasí proto bylo dříve možné spatřit z těchto míst věže největšího poutního místa v Čechách - Svaté Hory. Proto se tomuto místu začalo také říkat Malá Svatá Hora. Pozemek a stavební materiál daroval mníšecký hrabě Jan z Unwertu.
Nad vchodem je poničená plechová deska věnovaná Matce Boží. Je to zřejmě ona deska z kytínského kostela, ke které se chodila slavná procesí z Mníšku do Kytína.
Domov důchodců, původně postaven místními obyvateli jako kulturní dům Kytína. V sedmdesátých letech spadl bohužel v rámci sdružování venkova ve střediskové obce Kytín pod sousední obec Mníšek pod Brdy. Následně tím přišel i o budovy kulturního domu a obchodu s přilehlými pozemky patřící do té doby obci. Z Kytína se stalo staveniště, které až v roce 1999 obecní úřad s okresním investorem proměnili v komplex budov vcelku vkusně zapadajících do místní architektury a odevzdali jej k užívání domovu důchodců. Ten se brzy stal opravdu důstojným domovem starých lidí, kteří by jinak těžko dosáhli péče jim zde věnované.
Chatová oblast - od počátku chatové výstavby v naší zemi se i kytínský katastr stal velmi vyhledávanou oblastí většinou pro pražské obyvatele. Chataři se tak ve dvacátém století stali nedílnou součástí obce. Nejrozsáhlejší chatové oblasti jsou na Chouzavé vzdálené 2 km a Na Rovinách - Kytínská louka (na obrázku) vzdálené 2 km.
Turistika - také od počátku turistiky v Čechách je Kytín její nedílnou součástí. První značené turistické trasy vedly v kytínském okolí a dnes jich přes obec vede několik. Díky ideálnímu spojení z Prahy pomocí Pražské integrované dopravy, je dnes obec častým výletním cílem. Kytín je i významnou zastávkou na turistických akcích. Stále více rozšířenou je poslední dobou v Kytíně i cykloturistika a v zimě běžky.
Zdejší krajina vešla do širšího podvědomí lidí v dobách počátku trampingu a ke Kytínu se váže i několik slavných postav. Nejznámější je určitě literární postava školák Kája Mařík, jehož příběhy se utvářely v nádherné scenérii Kytínských lesů (na obrázku kytínská hájovna - jedna z těch, které snad sloužily jako předloha knihy).
Lesy, okolní kytínské lesy jsou každoročně rájem houbařů a sběratelů lesních plodů z dalekého i blízkého okolí.
Mníšecký region je charakteristický čilým turistickým ruchem.
Velmi dobré podmínky jsou zde zejména pro pěší turistiku, cykloturistiku a jízdu na koních.